Bursztynowa biżuteria srebrna – wszystko o „bałtyckim złocie”

Mój koszyk : 0,00 zł
Biżuteria Srebrna Silver Art - znajdź nas na Facebooku

„Bałtyckie złoto” – bursztynowa rewolucja

Do niedawna bursztyn był traktowany, przynajmniej w Polsce, jako kamień nieszczególnie szlachetny. Większość ozdób jubilerskich wykonanych z bursztynów była mało atrakcyjna, nie zachwycała od pierwszego wejrzenia. Wynikało to z dwóch faktów. Pomimo, że Polska była i jest największym producentem wyrobów jubilerskich z bursztynu na świecie, traktowaliśmy trochę bursztyn, jako kamień pospolity. Szeroka dostępność bursztynu oraz jego niska cena nie wpływały korzystnie na wizerunek tego kamienia. Ponadto wytwórcami wyrobów z bursztynu najczęściej były małe zakłady rzemieślnicze, które nie przykładały dużej wagi do wzornictwa. W ostatnich latach sytuacja uległa diametralnej zmianie. Obserwujemy renesans biżuterii z bursztynem. Parafrazując pewien słynny dialog, z nie mniej znanego filmu, można powiedzieć, że bursztyn wrócił w wielkim stylu.

Wielki powrót srebrnej biżuterii z bursztynem

naszyjnik bursztynW ostatnim czasie najwięksi na świecie producenci biżuterii damskiej i męskiej, poszukując nowych inspiracji coraz częściej sięgają po bursztyn. W ich ofercie można spotkać nie tylko pierścionki z bursztynem, ale także naszyjniki czy kolczyki. Wyroby z bursztynu stały się nieodzownym elementem stylizacji modowych, które możemy obserwować nie tylko na wybiegach mody, ale także na okładkach najbardziej znanych pism o modzie.

Bursztyn znalazł także uznanie awangardowych artystów, którzy tworzą niepowtarzalne kolekcje biżuterii bursztynowej.

Zainteresowanie bursztynem renomowanych producentów biżuterii spowodowało, że rozwinęła się technologia obróbki tego kamienia. Obecnie dzięki nowoczesnym technikom, znacznie zwiększyła się paleta barw bursztynu, jaką można otrzymać, dzięki szlifowaniu. Obecnie to kolor bursztynu jest dopasowywany do kolorystyki modnej w danym sezonie. Choć na świecie największą popularnością cieszy się bursztyn naturalny, niepoddawany żadnej obróbce. To bursztyn bałtycki (sukcynit), który jest substancją organiczną, żywicą kopalną, która powstała w warunkach naturalnych, co najmniej przez 40 milionami lat. Jest najdroższy i charakteryzuje się matowym blaskiem. Właśnie za ten unikatowy wygląd od dawna cenią go klientki w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych, a ostatnio także na dalekim wschodzie.

Bransoleta z bursztynemObecnie według wszelkich danych Polska, której specjalnością jest produkcja biżuterii bursztynowej, jest liderem na świecie w tej branży. Polska ma 70 procentów udziałów w światowym rynku. Według Ministerstwa Gospodarki, ogółem eksport biżuterii z naszego kraju w 2012 roku wart był ok. 60 milionów dolarów.

Zwiększone zainteresowanie bursztynem na całym świecie spowodowało znaczny wzrost cen tego surowca, a to wpłynęło korzystnie na wizerunek bursztynu. Eksperci podkreślają, że pomimo tej zmiany, to kamień jeszcze stosunkowo niedrogi, a walorami estetycznymi znacznie przewyższający inne, niejednokrotnie droższe kamienie szlachetne. Nie sposób odmówić im racji. Współcześnie bursztyn jest nieodzownym elementem większości kolekcji największych na świecie projektantów biżuterii. Łączony z różnymi metalami szlachetnymi, estetycznie pasuje praktycznie ze wszystkimi, choć jubilerzy wskazują, że jego potencjał estetyczny najlepiej wydobyć w połączeniu ze srebrem.

Dostrzeżenie bursztynu przez najbardziej uznane marki modowe i jubilerskie na świecie, spowodowało, że wyroby te nabrały szlachetności. Styliści wskazują, że pierścionki czy wisiorki z bursztynem pasują zarówno do wieczorowych kreacji, jak i codziennych stylizacji. To charakter wyrobu każdorazowo określa jego przeznaczenie. Projektanci mody pokazują, że bursztyn jest kamieniem najmniej pretensjonalnym ze wszystkich kamieni szlachetnych, dlatego może być noszony w zestawach. Stąd na rynku znajdziemy wiele kompletów biżuterii bursztynowej złożonych z pierścionka, naszyjnika i kolczyków.

Bursztyn jest bardzo modny i w dobrym tonie jest przynajmniej zaakcentowanie znajomości tego trendu jakimś małym przedmiotem. Z myślą o kobietach przywiązanych do tradycji, projektanci coraz częściej wykorzystują bursztyn w wyrobach, o których niektórzy już dawno zapomnieli. Przykładem są choćby broszki, które po latach nieobecności na pokazach, ponownie stały się modne. To idealny przedmiot, który może być ukoronowaniem naszej kreacji. Broszka czy wisior z bursztynem pasują do wszelkiego rodzaju stylizacji. W kreacji klasycznej będą uwieńczeniem stylu, w ubraniu nowoczesnym będą elementem kontrastującym. Pozwolą przełamać chłód minimalizmu i ocieplić wizerunek.

naszyjnik z bursztyne,Na rynku mamy obecnie szeroki wybór biżuterii, jeśli chodzi o kolorystykę i stopień przezroczystości bursztynu. Dzięki specjalnym technikom obróbki, możemy obecnie uzyskać wiele odcieni bursztynu. Nierzadko bursztyn jest „oskarżany” o powiew konserwatyzmu. W wielu wypowiedziach słychać, że bursztyn pasuje do stylizacji tradycyjnych. Nic bardziej mylnego. Najwięksi kreatorzy mody udowodnili, że bursztyn to kamień nie tylko wyjątkowy, ale także na wskroś nowoczesny. Wiele kolekcji biżuterii bursztynowej to minimalistyczne projekty o innowacyjnym charakterze. Nie brak w nich geometrycznych kształtów czy połączeń z innymi ciekawymi kamieniami. Bursztyn pojawia się także w formie subtelnych wyrobów w wielu nowoczesnych stylizacjach zarówno męskich, jak i damskich. Zestawiany jest z wieloma kolorami, idealnie współgra ze wszystkimi odcieniami szarości, czerni czy brązu. Biżuteria bursztynowa sprawdza się zarówno w ubraniach z tak ekskluzywnych tkanin jak jedwab, jak i w rzeczach z tak popularnych materiałów jak sztruks czy jeans.

Bursztyn od dawna przyciągał uwagę swym blaskiem. Jednakże dzisiaj stał się kamieniem równie modnym, jak pożądanym. Wzornictwo wyrobów z bursztynem zmienia się wraz z trendami w modzie. Także kolorystyka bursztynów ulega zmianie. Wydaje się jednak, że bursztyn w swej naturalnej barwie charakteryzuje się ponadczasową urodą. Jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę, że bursztyn ma także właściwości metafizyczne, to nie sposób przejść obojętnie obok pięknego pierścionka czy wisiora z bursztynem.