Jak dbać o biżuterię srebrną – praktyczne wskazówki

Mój koszyk : 0,00 zł
Biżuteria Srebrna Silver Art - znajdź nas na Facebooku

Jak dbać o ozdoby ze srebra? Kilka praktycznych wskazówek.

Srebrna biżuteria to rzeczy nie tylko kosztowne, ale także bardzo delikatne. Cenna jest szczególnie biżuteria artystyczna, gdzie mamy do czynienia nierzadko z unikalnymi, niepowtarzalnymi wyrobami. Srebro to kruszec bardzo podatny na wszelkiego rodzaju otarcia i zarysowania, dlatego należy chronić go przed zagrożeniami mogącymi powodować tego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jeśli dobrze zadbamy o taką biżuterię, będziemy mogli się cieszyć jej wyjątkowym urokiem przez długie lata. W wielu rodzinach takie kosztowności przekazywane są z pokolenia na pokolenie, dlatego warto o nie dbać, czyścić i pielęgnować.

Co zrobić, by nasze pierścionki, kolczyki i bransolety nie zmieniły swojego wyglądu?

srebrne kolczykiKluczem do zachowania biżuterii srebrnej w należytym stanie przez długie lata, jest jej prawidłowe użytkowanie i przechowywanie.

Po pierwsze, elementów biżuterii srebrnej, takich jak pierścionki czy obrączki, nie należy nosić w czasie jakichkolwiek prac domowych, podczas których narażone są na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Wszelkiego rodzaju detergenty mogą uszkodzić połączenia lutowane. Wyrobów ze srebra nie można także poddawać działaniu kosmetyków czy dezodorantów. Warto unikać także basenów z chlorowaną wodą, gdyż srebro reaguje na tego rodzaju czynniki zmianą koloru. Należy także uważać na naszyjniki, wisiorki czy kolczyki. Łatwo je rozerwać podczas wykonywania gwałtowniejszych ruchów. Z tego samego powodu nie należy także spać z założonymi naszyjnikami czy kolczykami.

Po drugie, wyroby ze srebra należy prawidłowo przechowywać. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup specjalnej szkatułki, wyłożonej miękką tkaniną. Kuferek powinien być szczelnie zamykany, aby ograniczyć dopływ powietrza, który powoduje utlenianie srebra i powstawanie specyficznych nalotów na pierścionkach czy wisiorkach. Szkatułkę najlepiej postawić w suchym i zaciemnionym miejscu. Według wielu ekspertów, najlepsze do przechowywania biżuterii srebrnej są pojemniki z drewna.

Jednak nawet prawidłowo przechowywana biżuteria srebrna jest narażona na nieuchronne działanie czasu. Także podczas codziennego użytkowania z roku na rok na pierścionkach czy kolczykach będą pojawiały się zabrudzenia, otarcia czy zadrapania.

Wyroby ze srebra wymagają codziennej pielęgnacji. Dzięki kilku prostym zabiegom unikniemy większych kłopotów z biżuterią srebrną. Co jakiś czas powinno się:

- przetrzeć z kurzu nasze pierścionki czy kolczyki miękką ściereczką,

- wszelkiego rodzaju lżejsze zabrudzenia należy zmyć wodą z mydłem lub dodatkiem amoniaku,

- przetrzeć nasze srebrne skarby irchą.

kolczyki sklepDo czyszczenia większych zabrudzeń na biżuterii srebrnej należy użyć specjalistycznych płynów i ściereczek. Należy pamiętać, że receptura każdego płynu jest opracowana z myślą o czyszczeniu danego kruszcu. Jeśli mamy płyn przeznaczony do wyrobów ze złota, to nie używajmy go do czyszczenia srebra.

W salonach jubilerskich otrzymamy szmatki nasączone specjalną substancją, które poradzą sobie z większością zabrudzeń. Większość oferowanych ściereczek to produkty wielokrotnego użytku. Jeśli zaś posiadamy biżuterię srebrną ze szlachetnymi kamieniami, warto skorzystać z pomocy salonu jubilerskiego. Będziemy mieli pewność, że kamień nie zostanie uszkodzony, a cały wyrób nie straci na wartości i oryginalności.

Bardzo często użytkownicy biżuterii srebrnej do czyszczenia i pielęgnacji wyrobów ze srebra używają sposobów, o których wiedza jest przekazywana z ust do ust. Ponadto w Internecie można znaleźć szereg domowych sposobów na czyszczenie srebra. Jednakże eksperci i producenci biżuterii srebrnej wskazują, że większość z tych domowych sposobów nie dość, że nie daje oczekiwanych rezultatów, to na dodatek może uszkodzić nasz pierścionek czy naszyjnik.

Jeśli już koniecznie chcemy wypróbować jakiś sprawdzony, domowy sposób czyszczenia srebra, to można pokusić się o wykonanie kąpieli solnej. Należy wlać do pojemnika wrzącą wodę i wsypać sól kuchenną (na litr wody kilka łyżek soli w zupełności wystarczy) i wymieszać. Przed włożeniem biżuterii srebrnej do tego roztworu, należy nasze pierścionki, wisiorki i kolczyki umyć wodą z mydłem. Czas kąpieli w tym roztworze jest proporcjonalny do stopnia zabrudzeń. Im są one większe, tym na dłuższy czas musimy zostawić nasze cudeńka w tym specyfiku. Czasem nasze pierścionki czy wisiorki muszą się moczyć nawet kilka godzin.

Jednak do wszelkiego rodzaju domowych sposobów należy podchodzić z rozwagą. Czasem w jednej chwili możemy uszkodzić nasz drogocenny klejnot. Na pewno z reklamacją nie będziemy mogli się zwrócić do autora, najczęściej znalezionej w sieci, porady.