Jak zmierzyć rozmiar pierścionka – poradnik

Mój koszyk : 0,00 zł
Biżuteria Srebrna Silver Art - znajdź nas na Facebooku

Dobieranie odpowiedniego rozmiaru biżuterii

Wybierając biżuterię, w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na jej wygląd. Srebrna czy też złota, z większym bądź mniejszym kamieniem ozdobnym, w klasycznym lub nowoczesnym wzorze, delikatna lub wyrazista… Czy to w przypadku naszyjników, kolczyków, bransolet czy pierścionków, wybór jest naprawdę ogromny. Gdy zaś przejdzie się tę, jakże miłą (w szczególności dla pań) drogę wyboru elementu biżuterii, zdecydować się trzeba na jego odpowiedni rozmiar. O ile w wypadku kolczyków czy też naszyjników sprawa wyboru rozmiaru nie będzie raczej sprawiała trudności, to już w sytuacji pierścionków może być trudniej. Kupując pierścionek, należy podać bowiem jego rozmiar. Ta zdawałoby się prosta sprawa, nie w każdym wypadku jest jednakże tak oczywista.

Wszystko o mierzeniu pierścionków

pierścionekJeśli posiada się wzorzec w postaci noszonego srebrnego czy też złotego pierścionka, wystarczy za pośrednictwem suwmiarki czy też innego urządzenia do mierzenia, sprawdzić jego średnicę wewnętrzną. Potem ze specjalnej tabelki - dostępnej na naszej stronie w zakładce FAQ, odczytuje się rozmiar pierścionka. W sytuacji, gdy otrzymany wynik pomiarowy nie jest pełną liczbą, należy przyjąć jego górną wartość, a gdy pierścionek, z którego bierze się miarę, nie jest idealnie okrągły, należy zmierzyć go w kilku miejscach, a następnie dodać uzyskane pomiary i podzielić otrzymany wynik przez liczbę pomiarów. Natomiast, gdy nie posiada się wzorca w postaci pierścionka, można wykorzystać do pobrania miary zwykłą, ale dość grubą nitkę. Na palec na którym będzie się nosić pierścionek zakłada się zrobioną z nitki pętelkę. Następnie mierzy się długość nitki i wylicza średnicę wewnętrzną, jaką ma posiadać pierścionek na podstawie wzoru – długość nitki/3.14 = średnica. Rozmiar znaleźć można w specjalnej, wymienionej powyżej tabelce. Mierzenie palca na przykład suwmiarką, nie jest szczególnie polecane. Poddaje się on bowiem jej naciskowi, a co za tym idzie, odczytany wymiar może być mniejszy niż jest w rzeczywistości.

Decydując się na mierzenie rozmiaru pierścionka na podstawie wielkości palca, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim, trzeba wiedzieć na którym palcu pierścionek będzie noszony. Może zdarzyć się bowiem sytuacja, że palec prawej dłoni, będzie się różnił od swojego odpowiednika z dłoni lewej. Powinno się także pamiętać o tym, że kostki palca są szersze od tej części palca na której pierścionek się umieści. Aby umożliwić wygodne ściąganie pierścionka, podany rozmiar musi uwzględnić tę zależność. Dokonując pomiaru, należy uwzględnić też warunki pogodowe w jakich się to odbywa. Niskie temperatury powodują kurczenie się palców, dlatego też warto to zmierzyć, gdy palce są ciepłe. Unikać jednakże należy mierzenia gdy jest gorąco, ponieważ wtedy palce puchną. Należy też pamiętać, że pod koniec dnia dłonie są największe. Jeśli wieczorem dokona się pomiaru palca można mieć pewność, że pierścionek nie będzie w przyszłości za ciasny. Na dobranie odpowiedniego rozmiaru pierścionka wpływa również stan zdrowia osoby, dla której pierścionek jest przeznaczony. W przypadku pań, między innymi dolegliwości kobiece czy też ciąża, mają wpływ na rozmiar palców.
Pierścionek stanowi element biżuterii, który oprócz swoich walorów dekoracyjnych, spełnia także rolę symboliczną. Chodzi tu przede wszystkim o pierścionki zaręczynowe. Na terenie Polski, taką biżuterię nosi się zwyczajowo na czwartym palcu prawej dłoni (a na przykład w Stanach Zjednoczonych na lewej dłoni) licząc od kciuka. Trzeba o tym pamiętać, podczas dobierania rozmiaru pierścionka.

Wybór sposobu mierzenia rozmiaru pierścionka zależy w głównej mierze od okoliczności, w jakich biżuteria ma być zakupiona. Gdy planujemy zrobić sobie prezent w postaci pierścionka bądź też taki upominek mamy oficjalnie dostać od drugiej osoby, uzyskanie właściwego rozmiaru nie stanowi problemu. Inaczej sytuacja będzie wyglądać, gdy pierścionek ma stanowić niespodziankę. Wtedy, szczególnie w przypadku, gdy kupującymi są panowie, wykazać się trzeba sporym sprytem, aby bez jakichkolwiek podejrzeń uzyskać potrzebny wymiar.

Powyżej przedstawiliśmy kilka zasad, jakimi kierować się należy podczas doboru rozmiaru pierścionka. Gdybyście jednakże mieli Państwo jakiekolwiek pytania czy też wątpliwości co do wyboru odpowiedniej biżuterii, serdecznie zapraszamy do kontaktu.